Układ nerwowy

Zaburzenia pamięci z niedoborem witaminy B12 - ryzyko w zaawansowanym wieku

Czas odczytu 5 minut
Udostępnij
[Przetłumacz na angielski:]

Średnia długość życia Niemców stale rośnie. Niemniej jednak wiele osób chce nie tylko się zestarzeć, ale także cieszyć się starością "w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej". Wystarczające spożycie najważniejszych biofaktorów odgrywa również ważną rolę w starszym wieku, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne tak długo, jak to możliwe. Wiąże się to jednak z wieloma wyzwaniami, którym należy sprostać. Witamina B12 jest szczególnie ważna dla zachowania sprawnych nerwów przez długi czas i zminimalizowania ryzyka demencji Alzheimera. Tutaj dowiesz się o czynnikach ryzyka, z którymi borykają się seniorzy i o tym, jak zapewnić sobie wystarczające spożycie witaminy B12 w starszym wieku.

nightsky.jpg
Witamina B12 i jej zadania w układzie nerwowym

Witamina B12 wykonuje wiele ważnych zadań w naszym metabolizmie i, między innymi, odgrywa kluczową rolę w ochronie naszych nerwów. Jest to prawdą w dosłownym znaczeniu. Bez kobalaminy, znanej również jako witamina B12, nie mogą tworzyć się osłonki mielinowe. Otaczają one nasze włókna nerwowe i, podobnie jak izolacja kabla, zapewniają prawidłową transmisję informacji zawartych w prądach nerwowych. Warstwy otaczające włókna nerwowe są wykorzystywane we wszystkich splotach nerwowych, nie tylko w ośrodkowym układzie nerwowym przez rdzeń kręgowy i mózg. Wystarczające spożycie witaminy B12 zapewnia zatem przysłowiowe dobre nerwy. Witamina ta odgrywa również rolę w syntezie hormonów i neuroprzekaźników. Jeśli jej brakuje, nasze nerwy są w ten sposób obnażone. Na dłuższą metę dochodzi do wadliwego przekazywania informacji, a tym samym do zauważalnych objawów, takich jak nieprawidłowe odczucia lub, co nie mniej ważne, zaburzenia pamięci. Te nienormalne odczucia, jak się je inaczej nazywa, są odczuciami fizycznymi i nie są w sekwencji przyczynowo-skutkowej z zaburzeniami psychicznymi.

Objawy niedoboru witaminy B12: Uszkodzenie nerwów i zaburzenia pamięci

Ponieważ witamina B12 jest przechowywana w wątrobie przez długi czas, niedobór tej witaminy rozwija się stopniowo i przez długi czas. Objawy niedoboru są zróżnicowane ze względu na różne funkcje witaminy i przez bardzo długi czas mogą być lekceważone jako „objaw starości”. Niedobór witaminy B12 jest często rozpoznawany dopiero po wystąpieniu najbardziej typowego objawu niedoboru witaminy B12 - niedokrwistości hiperchromicznej. Niedokrwistość hiperchromiczna to szczególna forma niedokrwistości spowodowana brakiem proliferacji czerwonych krwinek. Zanim jednak stanie się zauważalna, często jest już za późno na wczesną diagnozę i leczenie: uszkodzenia neurologiczne spowodowane niedoborem witaminy B12 mogą rozwinąć się niezauważone znacznie wcześniej, a jeśli nie są leczone zbyt długo, są nieodwracalne. Problem polega na tym, że niespecyficzne objawy neurologiczne, takie jak chwiejny chód, dezorientacja i problemy z pamięcią, są nadal zbyt rzadko kojarzone z możliwym niedoborem witaminy B12 i dlatego pozostają nieleczone przez długi czas. Niedobór witaminy B12 jest ściśle związany z ryzykiem rozwoju demencji, zwłaszcza jeśli występują już łagodne zaburzenia poznawcze. Zostało to wykazane w tym badaniu, które łączy niski poziom witaminy B12 z zaburzeniami pamięci i wczesnym stadium demencji Alzheimera.

Witamina B12 i przyczyny demencji

Oczywiście demencja może mieć różne przyczyny. W większości przypadków przyczyną są problemy naczyniowe i neurodegeneracyjne, tj. zaburzenia krążenia w mózgu i rozpad komórek nerwowych. Jednak od pięciu do dziesięciu procent wszystkich diagnoz demencji ma przyczynę, którą można leczyć, jak podaje na przykład specjalista PD dr Djukic z Getyngi. Główną rolę odgrywa tu niedobór witaminy B12. W przeciwieństwie do wielu innych przyczyn poważnych zaburzeń pamięci, niedobór witaminy B12 jest łatwy do wyleczenia i dlatego powinien zostać rozpoznany na wczesnym etapie. Tylko wtedy objawy niedoboru mogą zostać zatrzymane, a w najlepszym przypadku nawet odwrócone.

cooking.jpg
Choroby, leki, dieta: Dlatego seniorzy często cierpią na niedobór witaminy B12

Brytyjskie badanie z 2003 roku wykazało, że ryzyko niedoboru witaminy B12 wzrasta wraz z wiekiem. Stwierdzono, że osoby w wieku powyżej 65 lat były w 10% dotknięte niedoborem witaminy B12. U badanych w wieku powyżej 75 lat niedobór ten wynosił nawet 20%. Przyczyny niedoboru witaminy B12 są zwykle spowodowane albo niewystarczającym spożyciem witaminy w diecie - na przykład w przypadku niezrównoważonej diety i niskiego apetytu, albo z powodu upośledzonego wchłaniania witaminy w przewodzie pokarmowym w wyniku naturalnego spadku białka transportowego wraz z wiekiem. Choroby, które mogą również upośledzać wchłanianie witaminy B12 z jelita, to przewlekłe choroby jelit i żołądka. Przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, takich jak metformina, oraz inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol), które hamują nadmierne tworzenie się kwasu żołądkowego, również zaburza wchłanianie witaminy B12. Czynniki te są szczególnie powszechne u osób starszych, zwłaszcza jeśli mieszkają w domu opieki lub domu spokojnej starości, gdzie często nie jest możliwe gotowanie zgodnie z indywidualnymi preferencjami lub niechęciami każdego mieszkańca, co sprawia, że apetyt jest decydującym czynnikiem dla wielu osób. Łącznie sprawia to, że osoby starsze są grupą ryzyka niedoboru witaminy B12.

Co seniorzy mogą zrobić, aby zwalczyć niedobór witaminy B12?

Wszelkie podejrzenia niedoboru witaminy B12 należy niezwłocznie wyjaśnić. Należy omówić to z lekarzem. Jednak zwykła morfologia krwi nie jest najodpowiedniejszą metodą identyfikacji niedoboru. Bardziej odpowiednią metodą jest pomiar różnych markerów niedoboru witaminy B12 do czasu potwierdzenia diagnozy. Następnie niedobór można łatwo wyrównać poprzez terapię z wysoką dawką witaminy B12 w postaci tabletek lub, na początku ciężkiego niedoboru, w zastrzykach. Po wyrównaniu niedoboru - pod warunkiem, że nie występują zaburzenia wchłaniania - można powrócić do zalecanej dawki dziennej wynoszącej 3 µg.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Zakres informacji podanych na stronie www.woerwagpharma.pl dotyczących zdrowia osobistego służy wyłącznie do celów informacyjnych i w żaden sposób nie zastępuje osobistej konsultacji, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego ustalania diagnozy i/lub przyjmowania leków. Prosimy również o zwrócenie uwagi na wyłączenie odpowiedzialności i nasze wskazania dotyczące praw do wizerunku.

Udostępnij
WJesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
Kontakt