Układ nerwowy

Witamina B12 - ważna ochrona dla silnych nerwów

Czas odczytu 7 minut
Udostępnij
[Przetłumacz na angielski:]

Witamina B12 jest jedną z ośmiu witamin z grupy B i jedyną, którą organizm może magazynować. Nasza wątroba przechowuje duże ilości witaminy, które mogą trwać od miesięcy do lat, aby w razie potrzeby zostać uwolnione z powrotem do krwi.

Nawet jeśli zapasy innych witamin z grupy B zostaną zużyte wcześniej. W porównaniu do witaminy B12, pozostają one przez krótszy czas w naszym organizmie, dopóki nie zostaną wykorzystane lub wydalone. Dlatego niska podaż witaminy B12 lub upośledzone wchłanianie w przewodzie pokarmowym staje się zauważalne dopiero po pewnym czasie. Witamina B12, znana również jako kobalamina, pełni różne funkcje metaboliczne. Pomaga utrzymać niski poziom homocysteiny, chroniąc w ten sposób serce i naczynia krwionośne. Bierze udział w podziale komórek i tworzeniu krwi, a także ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania nerwów.

 

Wkład witaminy B12 w funkcjonowanie układu nerwowego

Oprócz swojej funkcji w tworzeniu komórek i metabolizmie lipidów, witamina B12 odgrywa istotną rolę dla układu nerwowego. Jest ona kluczowo zaangażowana w regenerację i tworzenie nowych osłonek włókien nerwowych (znanych również jako osłonki mielinowe), które chronią nerwy przed utratą ładunku i zapewniają prawidłową i skuteczną transmisję przepływów nerwowych, tj. przekazywanych informacji.

beach.jpg
Kto jest narażony na niedobór witaminy B12? Przyczyny niedoboru witaminy B12
  • Niemowlęta i dzieci
  • Osoby starsze
  • Osoby w ciąży i karmiące piersią
  • Palacze
  • Weganie
  • Osoby z chorobami przewlekłymi i chorobami przewodu pokarmowego

Niemowlęta i dzieci potrzebują dużo witaminy B12 ze względu na ich wzrost. Zależą one od wystarczającej podaży witaminy B12, która musi być zapewniona przez uważnych rodziców. Seniorzy i weganie są szczególnie narażeni na niedobór witaminy B12. Podczas gdy weganie są narażeni na ryzyko niedostarczenia wystarczającej ilości witaminy B12 z powodu wykluczenia żywności pochodzenia zwierzęcego, seniorzy są często dotknięci upośledzonym wchłanianiem witamin z grupy B, ale czasami występują również ograniczenia żywieniowe. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek lub demencja, mają upośledzone wchłanianie witaminy B12 - często z powodu skutków ubocznych składników aktywnych i leków przyjmowanych przez długi czas - i są narażone na niedobór. Osoby cierpiące na stany zapalne błony śluzowej żołądka lub inne schorzenia przewodu pokarmowego nie są w stanie samodzielnie syntetyzować ważnych substancji potrzebnych do wchłaniania witaminy, przez co część dostarczanej witaminy B12 jest ponownie wydalana w postaci niewykorzystanej.

Szczególnie w przypadku osób cierpiących na stany zapalne błony śluzowej żołądka lub inne schorzenia przewodu pokarmowego.

worries.jpg
Jakie są neurologiczne objawy niedoboru witaminy B12?

Pierwszymi objawami niedoboru witaminy B12 są zwykle niespecyficzne zmęczenie i słaba wydajność, a także niestabilność nóg. Słabo funkcjonujące nerwy w rdzeniu kręgowym często początkowo powodują dyskomfort w kończynach dolnych, taki jak pieczenie i drętwienie stóp oraz uczucie ucisku w łydkach. Ponieważ wpływa to również na mózg, neuroprzekaźniki i hormony, niedobór witaminy B12 może również prowadzić do problemów z koncentracją, słabej pamięci i depresji.

Niewykryty niedobór witaminy B12 może mieć poważne konsekwencje

Jeśli niedobór witaminy B12 pozostaje nierozpoznany przez długi czas, może prowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych i neuropsychiatrycznych, w tym demencji i schizofrenii. Poważne ograniczenia fizyczne, w tym paraplegia, mogą być również spowodowane niedoborem witaminy B12. Odpowiedzialna jest za to mieloza osłonkowa, w której rdzeń kręgowy ulega uszkodzeniu z powodu braku osłonek nerwowych. Jeśli niedobór zostanie rozpoznany wystarczająco wcześnie, część uszkodzeń można odwrócić. Jeśli jednak konsekwencje niedoboru witaminy B12 są już zbyt zaawansowane, uszkodzenie nerwów jest nieodwracalne. Dlatego niedobór witaminy B12 należy traktować poważnie i należy mu zapobiegać.

Oto jak można zdiagnozować niedobór witaminy B12

Po wchłonięciu z pożywienia witamina B12 dostaje się do krwiobiegu na różnych etapach: najpierw dostaje się do żołądka wraz z pożywieniem - gdzie powstaje tak zwany czynnik wewnętrzny, z którym wiąże się witamina B12. Razem mogą one zostać wchłonięte w jelicie cienkim i dostać się do krwiobiegu. Znaczna część witaminy może również dyfundować przez ściany jelita bez czynnika wewnętrznego. Po dostaniu się do organizmu jest ona obecna zarówno w formie aktywnej, którą organizm może wykorzystać, jak i w formie nieaktywnej. Tylko około 20 procent witaminy B12 obecnej we krwi jest aktywne i jest określane jako holotranskobalamina (w skrócie holoTC). Ponieważ jednak badanie krwi wykrywa również nieaktywną witaminę B12 we krwi, może być mylące przy diagnozowaniu niedoboru witaminy B12, tj. może maskować niedobór. Jeśli istnieje podejrzenie ze względu na przynależność do grupy ryzyka lub nawet ze względu na występowanie różnych objawów niedoboru witaminy B12, należy przeprowadzić dwuetapowe, szczegółowe badanie krwi. W pierwszej kolejności badany jest poziom holotranskobalaminy, a w drugim etapie stężenie produktów przemiany materii wynikających z niedoboru, takich jak kwas metylomalonowy i homocysteina. Jeśli oba testy wypadną niekorzystnie, można założyć niedobór witaminy B12, który należy jak najszybciej uzupełnić.

Osoby z grupy ryzyka powinny zapobiegać niewystarczającej podaży witaminy B12

Choć witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu, potrzebujemy tylko stosunkowo niewielkich jej ilości. Dzienna zalecana dawka dla zdrowych osób dorosłych wynosi 3 µg. Dzieci potrzebują nieco mniej witaminy B12, podczas gdy kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują jej więcej, a mianowicie od 3,5 do 4 µg dziennie.

 

Nawet jeśli zdolność wchłaniania jest upośledzona, możliwe jest przeciwdziałanie niedoborowi witaminy B12

Jeśli zdolność wchłaniania witaminy B12 jest upośledzona, najpierw należy znaleźć czynnik wyzwalający. Czynnikiem wyzwalającym może być słabe tworzenie czynnika wewnętrznego w żołądku lub zahamowane wchłanianie spowodowane przez leki, jak ma to miejsce na przykład w przypadku metforminy, stosowanej przez wiele osób z cukrzycą typu 2. Gdy leki są stosowane przez długi czas, wchłanianie witamin jest zazwyczaj zaburzone, ale zwiększenie podaży witaminy B12 może to zrekompensować.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Zakres informacji podanych na stronie www.woerwagpharma.pl dotyczących zdrowia osobistego służy wyłącznie do celów informacyjnych i w żaden sposób nie zastępuje osobistej konsultacji, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego ustalania diagnozy i/lub przyjmowania leków. Prosimy również o zwrócenie uwagi na wyłączenie odpowiedzialności oraz nasze wskazania dotyczące praw do wizerunku.

Udostępnij
WJesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
Kontakt