Nasza skóra znacząco wpływa na nasz wygląd zewnętrzny. Jest to zatem stresujące, gdy pojawiają się pryszcze i pryszcze lub gdy skóra jest łuszcząca się, swędząca i zaogniona. Może to być nawet niebezpieczne, jeśli rany źle się goją i ulegają zakażeniu. Przyczyny problemów skórnych są bardzo zróżnicowane - niedobór cynku jest często ich podstawową przyczyną, co potwierdzają badania.
Problemy ze skórą? Upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość cynku!
![[Przetłumacz na angielski:] [Przetłumacz na angielski:]](/fileadmin/_processed_/2/6/csm_muesli_102c439659.jpg)
Atopowe zapalenie skóry i niedobór cynku
Skóra jest swędząca, zaczerwieniona, podrażniona i sucha. Atopowe zapalenie skóry (znane również jako neurodermit) jest szeroko rozpowszechnioną przewlekłą chorobą zapalną skóry, która wiąże się z wysokim poziomem cierpienia. Naukowcy wykazali, że pacjenci z atopowym zapaleniem skóry mają znacznie niższe stężenie cynku w czerwonych krwinkach niż osoby ze zdrową skórą. Im niższa zawartość cynku w komórkach, tym wyraźniejszy stan skóry. Naukowcy dostrzegają zatem możliwy związek między postępem zapalenia skóry a metabolizmem cynku w komórkach organizmu (Karabacak E et al., Postepy Dermatol Alergol. 2016 Oct; 33 (5): 349-352). Naukowcy z Korei Południowej dokonali podobnych obserwacji: stwierdzili znacznie niższy poziom cynku we włosach pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Po tym, jak osoby te były leczone cynkiem przez osiem tygodni, nie tylko wzrosła zawartość cynku we włosach, ale także znacznie poprawił się wygląd ich skóry (Kim et al. Acta Derm Venereol 2014; 94: 558-562).
Mniej pryszczy i wyprysków
Związek między problemami skórnymi a podażą cynku w organizmie został już udowodniony we wcześniejszych badaniach - również w przypadku trądziku: Francuscy naukowcy z Nantes ustalili, że przyjmowanie wyższej dawki cynku (30 mg/dzień) może zmniejszyć stan zapalny związany z pryszczami i wypryskami (Dreno et al. Dermatology 2001; 203:135-140). W innym badaniu, trzymiesięczne leczenie trądziku zapalnego wysokimi dawkami cynku okazało się równie skuteczne jak leczenie antybiotykami (Michaelsson G et al. Br J Dermatol.; 1977; 97(5):561-6).
Reflektor na temat cynku
Każdy, kto przyjrzy się bliżej różnorodnym zadaniom cynku w organizmie, z łatwością zrozumie, dlaczego jego niedobór dosłownie daje się we znaki: ponad 400 enzymów, biokatalizatorów organizmu i 2000 białek potrzebuje cynku do funkcjonowania. Ten niezbędny składnik odżywczy bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Cynk jest szczególnie ważny dla podziału komórek. Niedobór cynku jest zatem szczególnie zauważalny w tkankach o wysokim tempie podziału komórek i intensywnym metabolizmie. Dotyczy to również skóry, która nieustannie się odnawia. Cynk pełni również ważne funkcje w układzie odpornościowym. Jego niedobór może zatem upośledzać zdrową odnowę skóry i gojenie się ran, a także funkcje obronne skóry. Może to prowadzić do stanów zapalnych, wyprysków, łuszczenia się i suchości skóry, egzemy, zaburzeń gojenia się ran i alergii.
Jak powstaje niedobór?
- Wołowina
- Podroby
- Kiełki pszenicy
- Płatki owsiane
- Orzechy
- Rośliny strączkowe
- Chleb pełnoziarnisty
Wszystkie te pokarmy zawierają wysoki poziom cynku. Żywność pochodzenia zwierzęcego zawiera zwykle więcej cynku niż żywność pochodzenia roślinnego. Jednak te ostatnie zawierają również substancje roślinne, które hamują wchłanianie cynku w jelitach. Nawet przy zrównoważonej diecie, niedobór cynku może wkradać się, gdy zapotrzebowanie organizmu na cynk wzrasta, na przykład z powodu choroby, stresu, ciąży, sportów wyczynowych lub w fazie wzrostu. Wchłanianie tego pierwiastka śladowego może być również zakłócone, na przykład przez leki, choroby żołądkowo-jelitowe lub zmniejszoną zdolność przewodu pokarmowego do transportu cynku do organizmu.

Wskazówki dotyczące diety
Badania wskazują, że częstsze spożywanie ryb może poprawić wygląd skóry trądzikowej. (Kucharska A et al. Postepy Dermatol Alergol. 2016 Apr; 33(2): 81-86) Ryby zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe i cynk. Z drugiej strony niekorzystne są pokarmy, które prowadzą do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, takie jak żywność z jasnej mąki i słodycze. Biały chleb, pizza, ciasta, słodycze i podobne pokarmy mogą zaostrzać stan zapalny skóry i zwiększać rozmiar gruczołów łojowych. Warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy są korzystne, ponieważ powoli podnoszą poziom cukru we krwi, a także zawierają ważne składniki odżywcze dla gładkiej, zdrowej skóry.
W przypadku atopowego zapalenia skóry niektóre pokarmy mogą czasami pogarszać stan skóry. Różni się to jednak w zależności od osoby i nie pozwala na ogólne zalecenie. Jeśli po prostu usuniesz jedzenie z diety, gdy podejrzewasz, że powoduje ono problemy, możesz łatwo znaleźć się w sytuacji niedoboru. Należy zatem stosować zróżnicowaną dietę i obserwować, czy skóra reaguje po spożyciu określonych pokarmów. Test na alergię może również dostarczyć ważnych informacji.
Woerwag Pharma GmbH & Co. KG - Informacje o zdrowiu osobistym podane na stronie www.woerwagpharma.pl służą wyłącznie celom informacyjnym i w żaden sposób nie zastępują osobistej porady, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie powinny być wykorzystywane do stawiania niezależnych diagnoz i/lub prowadzenia do samoleczenia. Należy również zwrócić uwagę na