Polineuropatia cukrzycowa jest powszechnym wtórnym powikłaniem cukrzycy. Około jeden na trzech pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2 cierpi na to poważne zaburzenie nerwowe. Neuropatia cukrzycowa jest wywoływana przez procesy, które rozwijają się w wyniku stale podwyższonego poziomu cukru we krwi: Naczynia krwionośne i nerwy są uszkadzane przez szkodliwe metabolity glukozy. Konsekwencje obejmują uczucie drętwienia, nieprawidłowe odczucia, od mrowienia po ból, oraz zaburzenia ruchowe kończyn. Postęp polineuropatii może prowadzić do powikłań, a nawet do utraty kończyn. Tutaj dowiesz się, jak kluczową rolę odgrywa właściwa dieta i kompensacja niedoboru witaminy B1 oraz jak można leczyć istniejącą polineuropatię.
Polineuropatia i witamina B1 - dlaczego diabetycy powinni uważać na niedobór witaminy B1?
![[Przetłumacz na angielski:] [Przetłumacz na angielski:]](/fileadmin/_processed_/7/4/csm_bowl_b551c45e8a.jpg)
Pierwsze objawy neuropatii
Pierwsze objawy neuropatii zwykle pojawiają się w stopach - na przykład poprzez
- mrowienie
- pieczenie
- ból
- uczucie drętwienia lub uczucie futra
Czym jest witamina B1 i jakie są jej funkcje?
Witamina B1 pełni ważne funkcje w naszym organizmie w metabolizmie węglowodanów. Pomaga rozkładać węglowodany przyjmowane z pożywieniem i przekształcać je w energię. Ponadto witamina B1 wpływa między innymi na uwalnianie niektórych przekaźników, a tym samym wykonuje ważne zadania w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Diabetycy należą do grupy wysokiego ryzyka niedoboru witaminy B1
Około jedna na trzy osoby cierpiące na cukrzycę jest dotknięta neuropatią.
Długie przewody nerwowe, które rozciągają się do stóp, są szczególnie podatne na uszkodzenia. Z tego powodu neuropatia zwykle najpierw staje się tam zauważalna: Zazwyczaj zaburzenia czucia, takie jak mrowienie, pieczenie lub drętwienie, występują symetrycznie na obu stopach. Niektórzy pacjenci odczuwają silny ból, szczególnie w nocy. U innych wrażliwość stóp zmniejsza się niezauważalnie: Dotyk i urazy nie są już prawidłowo odbierane. Ważne, aby wiedzieć: Nawet w przypadku bolesnej neuropatii, prawdziwe czynniki wywołujące ból, takie jak rany, często pozostają niezauważone. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej (Kursat Dabak T et al. Int J Vitam Nutr Res. 2012 Dec;82(6):369-73). Wczesne objawy uszkodzenia nerwów powinny być zatem zawsze traktowane poważnie.

Jak chronić się przed uszkodzeniem nerwów
Pierwszym środkiem przeciwko neuropatii u diabetyków jest dobra kontrola poziomu cukru we krwi. Osoby dotknięte tą chorobą mogą aktywnie przyczyniać się do tego poprzez swój styl życia: zróżnicowana, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia pomagają obniżyć podwyższony poziom cukru we krwi. Ważne jest również, aby całkowicie i trwale zrekompensować niedobór witaminy B1, który uszkadza nerwy.
Skuteczne leczenie polineuropatii cukrzycowej spowodowanej niedoborem witaminy B1
Jeśli polineuropatia cukrzycowa spowodowana niedoborem witaminy B1 już się pojawiła, można przeciwdziałać postępowi choroby. Skuteczne leczenie istniejącej polineuropatii cukrzycowej nie jest łatwym zadaniem. Trwałą poprawę funkcji nerwów i związaną z tym poprawę jakości życia można osiągnąć jedynie przy zdecydowanej współpracy ze strony pacjenta. Często wymaga to zmiany stylu życia i wyeliminowania złych nawyków.
Obejmuje to więcej ćwiczeń i odpowiednią dietę, pomaga poprawić świadomość ciała i przeciwdziałać niedoborom, takim jak niestabilność chodu, a także wspiera utratę nadwagi, jeśli ma to zastosowanie. Najlepiej jest całkowicie unikać toksyn nerwowych, nikotyny i alkoholu. Wskazane jest również skuteczne korygowanie istniejącego niedoboru witaminy B1.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Zakres informacji podanych na stronie www.woerwagpharma.pl na temat zdrowia osobistego służy wyłącznie do celów informacyjnych i w żaden sposób nie zastępuje osobistej konsultacji, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego ustalania diagnozy i/lub przyjmowania leków. Prosimy również o zwrócenie uwagi na