Magnez jest odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W elektrowniach naszych komórek, mitochondriach, bierze udział w wytwarzaniu niezbędnej energii potrzebnej do wszystkich procesów zachodzących w organizmie.
Oto jak chronić mięśnie przed niedoborem magnezu
![[Przetłumacz na angielski:] [Przetłumacz na angielski:]](/fileadmin/_processed_/5/5/csm_steps_a292f9d45c.jpg)
Magnez
- aktywuje około 600 enzymów w naszym organizmie,
- zapewnia, że hormony takie jak insulina są przechowywane i uwalniane,
- bierze udział w produkcji przekaźników nerwowych, takich jak serotonina,
- chroni nasz mięsień sercowy przed stresem i
- wraz z wapniem zapewnia normalne funkcjonowanie mięśni.
Jaka jest funkcja magnezu w naszych mięśniach?
Dobrze wyregulowana równowaga magnezu i wapnia jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania mięśni. Podczas gdy wapń jest odpowiedzialny za napięcie mięśni, magnez odpowiada za ich rozluźnienie. Kontroluje on przekazywanie impulsów z nerwów do mięśni, zapobiega ciągłemu napływowi wapnia i ponownie obniża pobudliwość nerwów, co prowadzi do pożądanego rozluźnienia. W przypadku zdrowych osób dorosłych Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe zaleca dzienne spożycie magnezu na poziomie 300-400 mg w zależności od wieku i płci. Jeśli występuje niedobór magnezu, w mięśniach znajduje się nadmiar wapnia i nie mogą się one w pełni rozluźnić. Powoduje to bolesne skurcze.
Jeśli występuje niedobór magnezu, w mięśniach występuje nadmiar wapnia i nie mogą się one w pełni rozluźnić. Powoduje to bolesne skurcze.
Skurcze łydek i inne wskazania: objawy niedoboru magnezu
- zmęczenie
- zmęczenie
- skurcze w łydkach, palcach i stopach
- arytmia serca lub kołatanie serca
- wysokie ciśnienie krwi
- drganie mięśni w oczach lub kącikach ust
Już niewielki niedobór magnezu prowadzi do zmniejszonej produkcji energii w naszych elektrowniach komórkowych i może przyczyniać się do niespecyficznego zmęczenia i znużenia, które nie zawsze można bezpośrednio powiązać z niedoborem magnezu. Staje się to wyraźniejsze, gdy mięśnie zaczynają strajkować, szczególnie podczas snu, gdy poziom magnezu spada. Brak magnezu może powodować skurcze łydek, palców u nóg i stóp.
Kto jest szczególnie narażony na niedobór magnezu?
Niedobór magnezu może wystąpić, gdy zapotrzebowanie na niego nagle wzrasta, a normalna dieta nie jest w stanie dostarczyć go w wystarczającej ilości. Jesteś szczególnie narażony na niedobór magnezu, jeśli
- jesteś w ciąży, karmisz piersią lub stosujesz antykoncepcję hormonalną,
- dużo ćwiczysz,
- jesteś zestresowany,
- jesteś w podeszłym wieku,
- utracasz więcej wody (poprzez zwiększone pocenie się, oddawanie moczu, wymioty lub biegunkę),
- cierpią na określone choroby, takie jak cukrzyca, HIV, rak lub choroby wątroby i trzustki, lub
- przyjmują określone leki przez dłuższy czas.
Niedobór magnezu w niektórych chorobach
Diabetycy typu 1 i 2 są szczególnie dotknięci niedoborem magnezu. Ponad 60 procent z nich cierpi na niedobór magnezu, ponieważ z powodu chorób i leków wypłukują oni przez nerki więcej minerałów niż osoby zdrowe - a więc także magnezu. W przypadku choroby HIV, raka oraz chorób wątroby i trzustki dochodzi do zmniejszenia wchłaniania magnezu.
Magnez i antykoncepcja
Kobiety, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, tj. pigułki antykoncepcyjne, przez długi czas mogą również cierpieć na niedobór magnezu. Często odradza się im przyjmowanie magnezu w tym samym czasie co pigułki. Powodem jest to, że zbyt duża dawka magnezu jest bezpośrednio wydalana, co może prowadzić do biegunki. Jeśli pigułka jest w tym momencie strawiona tylko w połowie, nie może działać prawidłowo w tym dniu. Jeśli jednak przyjmowana jest prawidłowa dawka magnezu, nie ma ryzyka wpływu na działanie pigułki.

Na co sportowcy muszą zwracać uwagę w przypadku niedoboru magnezu?
Ci, którzy są bardzo aktywni, nie tylko napinają mięśnie, ale także obficie się pocą - a zapotrzebowanie na magnez gwałtownie wzrasta. Szczególnie sportowcy wytrzymałościowi, którzy obciążają swoje ciała przez długi czas, mogą być dotknięci niedoborem magnezu. Magnez pomaga im promować odporność i zdolności regeneracyjne.
Specjalna profilaktyka niedoboru magnezu i wzmocnienie funkcji mięśni
Zrównoważona dieta, która obejmuje na przykład
- kiełki pszenicy,
- awokado,
- pestki słonecznika i dyni oraz
- bogatą w magnez wodę mineralną
w menu, zaspokaja normalne zapotrzebowanie na magnez i obniża ryzyko jego niedoboru. Jeśli jednak zapotrzebowanie na magnez wzrosło lub występuje już niedobór magnezu, leki magnezowe powinny być przyjmowane przynajmniej przez krótki czas, aby szybko uzupełnić niedobór. W takim przypadku nie zaleca się przyjmowania dużych ilości magnezu na raz, ponieważ nie mogą one być bezpośrednio wchłaniane i wykorzystywane. Większość minerału zostanie ponownie bezpośrednio wydalona i może powodować biegunkę. Magnez może być lepiej wchłaniany, jeśli poszczególne dawki są mniejsze i przyjmowane w ciągu dnia. Można na przykład rozpuścić musujący granulat w dużej szklance wody lub w zamykanej butelce z 500-750 ml wody i pić go w ciągu dnia - aby celowo i delikatnie uzupełnić poziom magnezu.
Wörwag GmbH & Co. KG - Zakres informacji podanych na stronie www.woerwagpharma.pl na temat zdrowia osobistego służy wyłącznie do celów informacyjnych i w żaden sposób nie zastępuje osobistej konsultacji, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego ustalania diagnozy i/lub przyjmowania leków. Prosimy również o zwrócenie uwagi na nasze zrzeczenie się odpowiedzialności oraz nasze wskazania dotyczące praw do wizerunku.