Układ mięśniowo-szkieletowy

Nocne skurcze łydek i jak im zapobiegać

Czas odczytu 8 minut
Udostępnij
[Przetłumacz na angielski:]

Podczas spokojnego snu osoba nagle zostaje zaskoczona w środku nocy z powodu bolesnego skurczu mięśni łydek. Spokojna noc legła w gruzach. Nocny skurcz łydki tego typu często trwa tylko kilka minut - ale ból po skurczu często utrzymuje się przez wiele godzin. Przeciętnie kobiety cierpią na nocne skurcze mięśni nieco częściej niż mężczyźni. Częstotliwość skurczów łydek wzrasta również wraz z wiekiem. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje na temat przyczyn, środków pierwszej pomocy i sposobów zapobiegania tym bolesnym zaburzeniom snu w dłuższej perspektywie.

Jak powstają skurcze łydek?

Skurcz to nagły, bolesny skurcz niektórych mięśni, który trwa przez krótki czas i jest prawie niemożliwy do dobrowolnego uwolnienia. W przypadku skurczu dużych mięśni łydki, tylna część podudzia wyraźnie twardnieje. Po kilku minutach skurcz ponownie ustępuje, często pozostawiając po sobie długotrwały ból. Często dotyczy to również zginacza palców, który również przyczepia się do tylnej części podudzia. Gdy skurcz wystąpi w pewnym momencie, ten obszar mięśni może rozwinąć tendencję do skurczów. W rezultacie ten sam obszar kurczy się raz za razem. Nawet w okresie wolnym od skurczów ten obszar mięśni pozostaje wyczuwalnie twardy i nie rozluźnia się już całkowicie.

Różne czynniki mogą powodować skurcze łydek

Przyczyny skurczów łydek mogą być różne, a nawet sprzeczne:

  • Nadużywanie mięśni
  • Nieaktywność mięśni
  • Niezdrowa postawa ciała
  • Noszenie butów na wysokim obcasie
Skurcze łydek są wczesnym sygnałem ostrzegawczym niedoboru magnezu

Zmiany w równowadze elektrolitowej organizmu i niedostateczna podaż magnezu są często diagnozowaną przyczyną skurczów łydek. Jako antagonista wapnia, magnez jest wykorzystywany przez organizm do ponownego rozluźnienia mięśni po skurczu. Jeśli brakuje tego minerału, wapń odpowiedzialny za skurcz mięśni ma nadwagę, pobudza komórki nerwowe i wyzwala mimowolne skurcze części mięśni. Pojawia się skurcz. Skurcz łydki może być łatwym do zidentyfikowania objawem niedoboru magnezu, któremu z kolei mogą sprzyjać różne czynniki. Niedobór magnezu może również wywoływać inne skurcze, na przykład może nasilać bóle menstruacyjne u kobiet lub objawiać się drganiem pod powieką. Jednak objawy te często nie są od razu kojarzone z niedoborem magnezu jako przyczyną.

Przyczyny niedoboru magnezu

Zasadniczo istnieją trzy elementy, które wywołują niedobór magnezu, a elementy te mogą oczywiście występować razem:

  • czasowo zwiększone zapotrzebowanie
  • zwiększona eliminacja
  • zmniejszone wchłanianie magnezu

Pierwsza kategoria obejmuje niedostateczną podaż magnezu lub niedobór magnezu podczas ciąży. Podczas ciąży ilość potrzebnego magnezu gwałtownie wzrasta, a kobiety w ciąży często skarżą się na skurcze łydek w trzecim trymestrze ciąży.

Dlaczego skurcze łydek występują tak często w nocy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, mimo że ponad 50 procent dorosłych zgłasza nocne skurcze łydek. Jednym z wyjaśnień jest to, że poziom magnezu w organizmie naturalnie spada podczas fazy spoczynku. Jeśli spadnie zbyt nisko, nieświadomy ruch podczas snu może wywołać skurcz mięśni, które następnie nie mogą się rozluźnić w wyniku zmienionej równowagi elektrolitowej. Ponadto niezauważone ochłodzenie niektórych odcinków mięśni w nocy - na przykład gdy stopa nie jest całkowicie zakryta - może wywołać skurcz. W stanie czuwania stopa zostałaby spontanicznie poruszona w momencie początkowego szczypania w łydce, a mięsień rozluźniony. Jeśli skurcz wystąpi podczas snu, nie zauważymy go, dopóki mięsień już nie zesztywnieje i nie obudzi nas ból.

running02.jpg
Ostre skurcze łydek - co można zrobić?

Większość ludzi często instynktownie stosuje odpowiednie środki zaradcze jako pierwszą pomoc w przypadku skurczu łydki w nocy: Rozciągają mięśnie łydki, wysuwając piętę do przodu - nawet z pomocą rąk - i odciągając palce stóp do tyłu. W wielu przypadkach powoduje to szybkie ustąpienie skurczu. Alternatywnie można spróbować delikatnie nacisnąć bolący mięsień rękami. W tym celu należy jednocześnie wywierać delikatny nacisk na staw kolanowy i piętę, dociskając dolną część nogi dłońmi. Ćwiczenia rozluźniające, takie jak potrząsanie nogami, a następnie ostrożne chodzenie, również mogą złagodzić atak skurczu.

Zrównoważona pomoc na skurcze łydek

Jeśli wielokrotnie dokuczają ci nocne skurcze łydek, ważne jest, abyś zbadał przyczynę skurczów pod kątem medycznym, abyś mógł podjąć konkretne środki zaradcze. Poniższe trzy środki są jednak pomocne w każdym przypadku:

  • Pij
  • Ruszaj się
  • Zwracaj uwagę na umysł

Zadbaj o wystarczające spożycie płynów, a przede wszystkim pij wodę mineralną zamiast słodzonych napojów. Jeśli to możliwe, unikaj substancji odwadniających, takich jak alkohol. Jeśli nie ćwiczysz regularnie, codziennie wykonuj kilka ćwiczeń, które dokładnie rozruszają mięśnie nóg. Kilka prostych ćwiczeń rozciągających i ruchowych dobrze się tu sprawdzi, a fizjoterapeuta lub nauczyciel jogi może nauczyć Cię, jak je wykonywać. Kilka minut na rowerze treningowym lub bieżni również pomaga rozluźnić mięśnie przed snem. Oczywiście należy skupić się na delikatnym ruchu, a nie na forsownym treningu.

Przejrzyj swoje nawyki żywieniowe i upewnij się, że spożycie najważniejszych minerałów, zwłaszcza magnezu, jest wystarczające. Jeśli podejrzewa się niedobór magnezu, długotrwałe podawanie niskich dawek magnezu może zmniejszyć występowanie skurczów łydek, jak wskazuje badanie kontrolowane placebo.

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Zakres informacji udostępnianych na stronie www.woerwagpharma.pl na temat zdrowia osobistego służy wyłącznie do celów informacyjnych i w żaden sposób nie zastępuje osobistej konsultacji, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego ustalania diagnozy i/lub przyjmowania leków. Prosimy również o zwrócenie uwagi na nasze

Udostępnij
WJesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
Kontakt