W Niemczech na cukrzycę choruje około siedmiu milionów osób. To zaburzenie metaboliczne powoduje stale podwyższony poziom cukru we krwi. W większości przypadków cukrzyca rozwija się podstępnie i dlatego w wielu przypadkach jest wykrywana późno.
Choroby współistniejące z cukrzycą - jakie ryzyko wiąże się z cukrzycą?
![[Przetłumacz na angielski:] [Przetłumacz na angielski:]](/fileadmin/_processed_/1/3/csm_walk_3d343af37f.jpg)
Ryzyko związane ze źle kontrolowanym poziomem cukru we krwi to choroby współistniejące, które często są bardziej niebezpieczne niż sama choroba cukrzycowa. Przyczyną różnych chorób towarzyszących cukrzycy jest zawsze zbyt wysoki poziom cukru we krwi osób dotkniętych tą chorobą. Oznacza to, że rozkład glukozy w komórkach jest przeciążony, a rodniki tlenowe - a dokładniej: anionorodnik ponadtlenkowy - są uwalniane, co następnie wywołuje dodatkowe komplikacje. Uszkadzają one najpierw delikatne naczynia krwionośne, a następnie większe, powodując uszkodzenie nerwów, problemy ze wzrokiem i niewydolność nerek w dłuższej perspektywie. Ryzyko zawału serca i udaru znacznie wzrasta ze względu na ryzyko zakrzepicy i miażdżycy tętnic. Choroby współistniejące z cukrzycą występują u wielu pacjentów - bardzo trudno jest wcześnie wykryć ryzyko.
>
Neuropatia cukrzycowa - uszkodzenie nerwów spowodowane cukrzycą
Ponieważ naczynia krwionośne są uszkodzone w wyniku wysokiego poziomu cukru we krwi, nerwy odpowiedzialne za zmysł dotyku i układ mięśniowo-szkieletowy nie są już odpowiednio zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Wraz z innymi procesami metabolicznymi spowodowanymi hiperglikemią (takimi jak zwiększone tworzenie tak zwanych AGE, „zaawansowanych produktów końcowych glikacji”, tj. zmodyfikowanych białek i/lub lipidów), prowadzi to do stopniowej śmierci nerwów. AGE, produkty odpadowe metabolizmu, zwiększają powstawanie reaktywnych form tlenu i osłabiają systemy antyoksydacyjne; z drugiej strony, powstawanie AGE wzrasta dalej w warunkach utleniania, tak że błędne koło jest w ruchu. Pojawia się neuropatia cukrzycowa, jedna z najczęstszych wtórnych chorób cukrzycy. Prawie co trzecia osoba cierpiąca na cukrzycę jest dotknięta tą chorobą i cierpi z powodu poważnych ograniczeń w codziennym życiu. Im dalej zakończenia nerwowe znajdują się od serca, tym bardziej narażone są na niedostateczne zaopatrzenie. W związku z tym drobne nerwy w nogach, które są odpowiedzialne za przenoszenie bólu i temperatury, są zwykle dotknięte w pierwszej kolejności. Neuropatia może również wpływać na autonomiczny układ nerwowy organizmu. Jest on odpowiedzialny za autonomiczną kontrolę narządów i funkcji organizmu i nie może być świadomie kontrolowany przez człowieka.

Objawy neuropatii cukrzycowej
Neuropatia cukrzycowa może objawiać się w najróżniejszy sposób, w zależności od tego, które nerwy są dotknięte:
- Utrata czucia dotyku, bólu lub temperatury
- Odrętwienie kończyn lub paraliż
- Przewlekły ból
- Mrowienie lub mrowienie w kończynach
- Arytmia
- Osłabienie pęcherza lub problemy z erekcją
Leczenie neuropatii cukrzycowej we właściwy sposób
Leczenie neuropatii cukrzycowej powinno zawsze opierać się na trzech podstawowych filarach:
- Optymalizacja regulacji poziomu cukru we krwi poprzez zmianę stylu życia i, w razie potrzeby, prawidłowe dostosowanie leków
- Bezobjawowa terapia bólu z odpowiednimi lekami działającymi ośrodkowo
- Blokowanie patogennych szlaków metabolicznych, takich jak wspomniane tworzenie AGE, w celu przeciwdziałania postępowi choroby. W tym kontekście istotne jest również kompensowanie niedoboru witaminy B1 prekursorem witaminy B1 benfotiaminą
Stopa cukrzycowa - częsta konsekwencja neuropatii cukrzycowej
Wywołana przez neuropatię cukrzycową lub, w rzadszych przypadkach, chorobę okluzyjną tętnic obwodowych, stopa może wymagać amputacji w nagłych wypadkach. Ponieważ nerwy w nogach obumierają, urazy i punkty nacisku nie są zauważane przez samych pacjentów. Rany mogą łatwo ulec zakażeniu i goić się bardzo słabo z powodu upośledzonego krążenia krwi. Wokół urazów mogą tworzyć się wrzody, atakujące tkanki i kości, aż stopy nie da się już uratować. Opieka profilaktyczna i regularne kontrole stóp są niezbędne, aby rozpoznać nawet drobne urazy na wczesnym etapie i zapobiec niebezpiecznym infekcjom.
Szybkie wykrywanie i zapobieganie chorobom cukrzycowym
Jeśli zdiagnozowano cukrzycę, należy również sprawdzić wszelkie choroby wtórne, które już wystąpiły. Pacjenci z cukrzycą powinni poddawać się badaniom pod kątem uszkodzeń nerwów i zaburzeń krążenia w regularnych odstępach czasu w miarę postępu choroby, aby móc rozpoznać i leczyć ewentualne powikłania cukrzycowe na wczesnym etapie. Oprócz szczegółowej konsultacji z pacjentem, podczas której badane są najczęstsze objawy, lekarz sprawdzi również ciśnienie krwi i odruchy pacjenta. Test kamertonowy, w którym uderzony kamerton jest trzymany przy stopie, służy do sprawdzenia wrażliwości nerwów na odbiór wibracji.

Ryzyko zakrzepicy i choroby okluzyjnej tętnic obwodowych jako choroby współistniejącej z cukrzycą
Uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych prowadzi z czasem do powstawania złogów wapnia - i rozpoczyna się miażdżyca tętnic. Proces ten ogranicza przepływ krwi z powodu zwężenia tętnic. W rezultacie niewystarczająca ilość tlenu może dotrzeć do miejsc, w których jest on pilnie potrzebny. Ponadto na złogach wapnia mogą tworzyć się skrzepy krwi. Ryzyko zawału serca lub udaru mózgu spowodowanego zakrzepicą i oderwaniem złogów wapnia drastycznie wzrasta. Pacjenci z cukrzycą typu 2 są szczególnie narażeni na udar, ponieważ często towarzyszą im zaburzenia metabolizmu lipidów i wysokie ciśnienie krwi. Jednak pacjenci z cukrzycą typu 1 są również bardziej podatni niż ci, którzy nie cierpią na tę chorobę.
Chromanie przestankowe jako choroba współistniejąca z cukrzycą
Jeśli zwężenie naczyń krwionośnych występuje w tętnicach nóg, jest to określane jako choroba okluzyjna tętnic obwodowych (paAD). Początkowo objawia się ona uczuciem chłodu i mrowienia, a następnie bólem nóg, zwłaszcza podczas chodzenia. Ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę często muszą zatrzymywać się i robić krótkie przerwy, choroba ta jest również potocznie nazywana „chromaniem przestankowym”. Nie ma jednak mowy o relaksującym spacerze po centrum miasta - w ciężkich przypadkach naczynia krwionośne całkowicie obumierają, a dotkniętą chorobą nogę lub stopę trzeba amputować. Ponieważ pierwsze objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy tętnica jest już w 90% zablokowana, zapobieganie jest kluczem do uniknięcia poważnych długoterminowych konsekwencji.
Uszkodzenie nerek spowodowane cukrzycą - nefropatia cukrzycowa jako choroba wtórna
Uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, wywołane stale wysokim poziomem cukru we krwi, wpływa również na drobne naczynia krwionośne, tak zwane naczynia włosowate w nerkach. Jeśli w rezultacie ciałka nerkowe stopniowo zawodzą, funkcja filtracyjna nerek, która jest ważna dla detoksykacji organizmu, staje się coraz słabsza. Około jeden na dziesięciu pacjentów z cukrzycą cierpi na uszkodzenie nerek spowodowane cukrzycą. Może ono wystąpić we wczesnym stadium cukrzycy i postępować niezauważone przez długi czas. Typowe objawy i oznaki zatrucia, takie jak zażółcenie oczu i skóry, występują u wielu pacjentów dopiero w późniejszym stadium choroby. W najgorszym przypadku nerka może całkowicie przestać funkcjonować - jedynym lekarstwem jest dializa lub przeszczep nerki. Badanie krwi może dostarczyć informacji o chorobie na wczesnym etapie jej rozwoju. Powinno być ono przeprowadzane regularnie.
Uszkodzenie siatkówki jako wtórna choroba cukrzycy - retinopatia cukrzycowa
Naczynia włosowate w siatkówce są również dotknięte konsekwencjami podwyższonego poziomu cukru we krwi. Retinopatia cukrzycowa jest częstą przyczyną ślepoty. Drobne naczynia krwionośne w siatkówce obumierają, powodując powstawanie wypukłości i niedrożności naczyń krwionośnych. Nowe żyły tworzą się, aby zrekompensować utratę martwych naczyń krwionośnych. Mogą one jednak łatwo pęknąć i spowodować odwarstwienie siatkówki. Wraz z innymi środkami zapobiegawczymi, laserowe leczenie siatkówki może pomóc powstrzymać nasilanie się objawów.
Zdrowy styl życia pomaga zapobiegać chorobom współistniejącym z cukrzycą
- Szeroka abstynencja od alkoholu i papierosów
- Zdrowa, zbilansowana dieta
- Ćwiczenia fizyczne i unikanie nadwagi
- Dobrze wyregulowany poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i poziom lipidów we krwi
Palenie wpływa na naczynia krwionośne, dodatkowo zagrażając tętnicom już uszkodzonym przez podwyższony poziom cukru we krwi. W przypadku neuropatii cukrzycowej należy szczególnie unikać neurotoksyny, jaką jest alkohol. Wątroba (pracująca nad rozkładem alkoholu po spożyciu drinka) nie jest w stanie bardzo dobrze wykonywać swojego zadania polegającego na regulowaniu poziomu cukru we krwi w tym czasie. Może to prowadzić do hipoglikemii.
Należy również zauważyć, że przyjmowanie leków na cukrzycę, takich jak metformina, może również prowadzić do niskiego poziomu witaminy B12. Niedobór tej witaminy może prowadzić między innymi do zaburzeń tworzenia krwi i uszkodzenia nerwów. Badanie krwi na obecność tej ważnej witaminy z grupy B jest zatem niezbędne w przypadku długotrwałego przyjmowania leków przeciwcukrzycowych.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Zakres informacji udostępnianych na stronie www.woerwagpharma.pl dotyczących zdrowia osobistego ma wyłącznie charakter informacyjny i w żaden sposób nie zastępuje osobistej konsultacji, badania lub diagnozy przez licencjonowanego lekarza. Treści udostępnione na stronie www.woerwagpharma.pl nie mogą i nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego ustalania diagnozy i/lub przyjmowania leków. Prosimy również o zwrócenie uwagi na